POKOŽKA

POKOŽKA A VÝZNAM JEJÍHO PH

Pokožka

Všechny orgány v těle mají své místo a svou důležitost. Snažíme se o ně pečovat, jak nejlépe dovedeme, staráme se o zdraví svého srdce, plic či jater dodržováním zásad zdravého životního stylu. Neměli bychom však zapomínat na orgán, o kterém se možná tolik nehovoří, ale který chrání všechny ostatní. Tím orgánem je kůže. Řada z nás o ní možná ani nepřemýšlí jako o orgánu, ale jedná se o ten vůbec největší orgán lidského těla. Představuje až pětinu naší hmotnosti a každý den přichází do styku s vnějším prostředím, čímž se stává prvním ochranným štítem proti nežádoucím vnějším vlivům. Dále kůže také funguje jako imunologická bariéra a chrání člověka před dehydratací. O naše vnitřní orgány pečujeme spíše dlouhodobými rozhodnutími týkajícími se našeho vztahu k jídlu, návykovým látkám či pohybu. Samozřejmě tato rozhodnutí ovlivňují i naši kůži, ale lepší péči jí můžeme začít věnovat okamžitě a ona tuto péči ocení již po několika dnech. Pozornost je třeba věnovat nejen jejímu čištění a mytí, ale také následné péči.

pH

Zdravá pokožka má již od dětství mírně kyselé pH (kolem 5,5)

...proto hovoříme o kyselém ochranném plášti pokožky, který nás chrání před vlivem patogenních mikroorganismů a bakterií. Pokud dojde k narušení pláště, například používáním nevhodných mycích prostředků nebo příliš častým mytím, pH pokožky se začne přibližovat k neutrálnímu, které je však ideálním prostředím právě pro patogenní organismy. Pokud dojde k narušení kyselého pláště pokožky používáním klasického mýdla obsahujícího alkalické složky (běžné má pH zhruba 12), trvá obnova na hodnotu pH 5,5 u zdravého jedince zhruba tři hodiny, u dětí a starších lidí je tato doba ještě delší. A čím déle tento proces trvá, tím vyšší je riziko poškození pokožky. V ohrožení jsou také lidé se sklony k atopickým ekzémům, s velmi suchou pokožkou či alergici, kteří by měli výběru mycích prostředků věnovat zvýšenou pozornost. U citlivé i normální pleti je vhodné postarat se o její hydrataci po mytí vhodným krémem, aby byl doplněn tukový filtr pokožky. Většina žen věnuje tuto péči pleti obličeje, neměli bychom však zapomínat na ruce a pokožku celého těla, především na místa se sklonem k vysušování jako jsou lokty či kolena. 

číst dál
Péče o pokožku

Péče o pokožku je velmi důležitou součástí péče o naše zdraví bez ohledu na to jaký typ pokožky máme. Nyní na trhu existuje celá řada značek v různých cenových hladinách.

Zákazníka, kterému není lhostejná péče o pokožku celého těla, by však měla zajímat především kvalita. Ta je též hlavním cílem společnosti Sebapharma, založené v roce 1967 Dr. Heinzem Maurerem. U zrodu společnosti stál průlomový objev doktora Maurera, jenž učinil na dermatologické klinice v Německu, kde pracoval s pacienty trpícími ekzémy. Tito pacienti měli tehdy (v 50. letech) zákaz koupání, což je ovlivňovalo jak fyzicky tak psychicky. Tento problém doktora Maurera velmi trápil, proto se rozhodl experimentovat s koupelemi bez alkalických přísad a výsledky byly ohromující, kůže pacientů se zbavila podráždění a dehydratace. Na základě těchto experimentů došel Maurer k závěru, že pokožka má mírně kyselé pH, kterou běžná alkalická mýdla narušují, což lidem s atopickou pletí a ekzémy stav pokožky zhoršuje. Proto se rozhodl usilovně pracovat na vývoji mycího prostředku, který by byl přizpůsobený zdravému pH pokožky a byl vhodný i pro osoby se speciálními potřebami v péči o ní. Jeho pilná práce přinesla své ovoce v roce 1957, kdy se mu podařilo vyvinout mýdlo bez alkalických složek, tedy v podstatě „mýdlo bez mýdla“, syndet. Syndet, neboli syntetický detergent, je založen na tenzidech, které výborně odpovídají pH zdravé pokožky. Deset let po průlomovém objevu založil společnost Sebapharma, která začala na trh uvádět produkty vhodné pro citlivou pokožku dětí i dospělých - SEBAMED. Lidé s problémy pokožky tak našli ve značce Sebamed spojence v boji s nedokonalostmi pleti různého původu. Nyní se v portfoliu značky nachází několik řad výrobků, vyvinutých k uspokojení potřeb všech zákazníků. Nalezneme v něm výrobky pro citlivou, velmi suchou, problematickou či dětskou pokožku, navíc přináší kvalitní ochranu před slunečními paprsky, které mohou pleť snadno poškodit. Sebamed především zůstává věrný svému původnímu mottu „pouze zdravá pleť je krásná“ a tak neslevuje z kvality svých výrobků. Pokud chceme mít zdravou pokožku, nemusí nás péče o ni stát mnoho času, stačí si zvolit vhodné produkty a věnovat své pleti několik minut denně navíc.

číst dál
Jaká je momentálně Vaše pleť?
Jak se Vaše pleť v poslední době chová?
Jakým klimatickým podmínkám je Vaše pleť vystavována?
Jakým vnějším vlivům je Vaše pleť vystavována?
Jak často Váš denní program zahrnuje sprchování, koupání nebo cvičení?
Jak si plánujete dovolenou?
Trpíte některým z kožních problémů? Zaškrtněte všechny odpovídající varianty.